Jak vybrat barvy na dřevo pro interiér

0
barva na dřevo

V domácnosti lze stále něco vylepšovat. Stačí dát třeba staré dřevěné židli nový nátěr a místnost vypadá hned jinak. Tyto drobné změny dokážou zpříjemnit interiér a dodat mu osobité kouzlo. A to s minimem nákladů, které člověk na pořízení barvy na dřevo vydá. Nový nábytek by ho vyšel rozhodně více. Hřát u srdce může také dobře odvedená vlastnoruční práce a radost z ní.

Jakou barvu vybrat? Syntetickou, nebo akrylátovou?

Interiérové barvy na dřevo se dělí na akrylátové, jež jsou ředitelné vodou, a syntetické, pro jejichž ředění je nutné použít ředidlo. Pro vnitřní použití se doporučují více vodou ředitelné barvy na dřevo. Jsou ekologické a rychleji schnou. Už po 2 hodinách od nátěru je barva obvykle suchá, takže je možné aplikovat další nátěr během jednoho dne. Zároveň odpadá nutnost zakoupení si ředidla, s čímž jsou spojené finanční úspory. S vodou ředitelné barvy se neodpařují těkavé látky, nátěr proto nezapáchá. Pohodlné je také čištění štětců po jejich použití – stačí je vymýt vodou.

Syntetické barvy je vhodné používat tam, kde je nutné ošetřit dřevo do hloubky. Jejich nevýhoda je delší doba, kterou potřebují ke svému schnutí – až 6 a více hodin.

Barvy na dřevo do interiéru

Mezi nejoblíbenější vnitřní barvy na dřevo patří bezpochyby Balakryl. Jedná se o akrylátovou barvu, již pohodlně naředíte vodou. Ale pozor, Balakryl je už z výroby připravený tak, aby se ředit před použitím nemusel. Pokud si zakoupíte bílý odstín, ten si pak můžete sami natónovat do potřebného odstínu, a to pomocí tónovací barvy Remal.

Mezi vnitřní barvy na dřevo prémiové kvality lze určitě zařadit i značku Dulux, jež se vyznačuje vynikajícím rozlivem i velmi dobrým krytím.  Bakrylex v matném i lesklém provedení či SOKRATES email professional.

Základní nátěr dřeva, dřevotřískových a dřevovláknitých materiálů výborně zvládá ETERNAL, který zlepšuje vlastnosti výsledné povrchové úpravy tím, že zvyšuje přilnavost mezi podkladem a vrchním nátěrem, vyplňuje póry a vyrovnává nerovnosti povrchu dřevěné plochy. ETERNAL mat revital zase poslouží při obnově starého nátěru dřevěných ploch v interiéru.

Bezbarvé laky na dřevo pro vnitřní použití

Pro nátěry dřevěných ploch v interiéru, ale také na nábytek, dveře či dekorativní předměty ze dřeva je možné použít interiérový lak Luxol, který se vyrábí v provedení AQUA, tedy vodou ředitelný, nebo syntetický. Obě varianty pak lze koupit buď v lesklém nebo matném provedení.

Barvy na dřevěné hračky

Pro dětské hračky a nábytek z dřeva platí přísná pravidla, co se týká jejich nátěru barvami. Děti jsou všetečky a v nestřeženém okamžiku jsou schopné začít vše okusovat nebo lízat. Proto interiérové barvy na dřevo musí v tomto případě splňovat bezpečnostní evropskou normu na obsah škodlivých látek EN 71. Bez obav lze k nátěru, určenému dětem, použít univerzální barvu Balakryl Uni s matným interiérovým lakem Balakryl Sportakryl, nebo výrobky značky Colorlak.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here