Během podzimního sychravého a inverzního počasí je otázka větrání více než aktuální. Jakým způsobem zajistit větrání a výměnu vzduchu v domácnosti, aby nedocházelo ke kondenzování vlhkosti, vzniku plísní a množení bakterií? Právě špatný vzduch stojí za respiračními onemocněními, plísně a spory mají naopak vliv na zhoršení stavů u alergiků nebo malých dětí. Řešení je nasnadě, řízené větrání zajistí pravidelný přísun čerstvého vzduchu a filtry navíc znemožní průniku nežádoucích látek a zápachu do místností. Jak řízené větrání funguje?
Řízené větrání je vysoce efektivní
Čas od času otevřete okno? Tímto způsobem sice dojde k částečnému přísunu čerstvého vzduchu, ale není to dostatečné pro vyvětrání veškerého vydýchaného vzduchu a zajištění obměny, aby nedocházelo ke vzniku plísní v rozích místností nebo při podlaze. Řízené větrání pomocí rekuperační jednotky je mnohem efektivnější, protože dochází k výměně vzduchu pravidelně po uplynutí určitého časového období pomocí ventilátoru, který funguje na bázi push-pull, a keramického výměníku. Ten zajišťuje zahřátí čerstvého vzduchu, který přichází do místnosti zvenku, díky tomu dochází k nemalým úsporám.
Do stávající budovy i jednotlivých místností
Velkou výhodou decentrální rekuperační jednotky inVENTer je možnost snadné instalace do obvodové zdi novostavby, ale také stávající budovy, protože maximální délka průchody je 1 200 mm. Jednotky se zabudovávají do jednotlivých místností, jejichž údržbu provádí sám koncový uživatel, stejně jako regulaci. Pro jednotlivé místnosti lze tak nastavit požadovaný způsob větrání, například v ložnici se bude v noci hodit permanentní výměna. Jedna jednotka zvládne průměrně vyvětrat 20 m² plochy místnosti (asi 50 m³).
Větrání i úspory tepla v jednom
Účinnost zařízení se zpětným ziskem tepla se pohybuje okolo 91 %, proto je toto řešení vhodné do bytů a rodinných domů, ale významné úspory ocení také zřizovatelé škol a školek, zdravotnických zařízení nebo majitelé komerčních budov. Systém umožňuje také účinnou filtraci pomocí prachových, pylových nebo uhlíkových filtrů, které dokáží zachytit alergenní částice, ale zabraňují také průniku nepříjemného zápachu včetně smogu.