Kořenovou zeleninu je sice možné běžně koupit v obchodech, každý ale bezpochyby potvrdí, že nejlepší je ta z vlastní zahrádky. Pokud má nejen skvěle chutnat, ale současně si zachovat dostatečné množství vitamínů, je ji nutné rovněž správně uskladnit. Na následujících řádcích se je možné seznámit s některými vyzkoušenými postupy, jejichž zásluhou si lze zajistit pravidelný přísun vitamínů z této zeleniny až do jara.
Chladné počasí mrkvi neuškodí
Pozdní odrůdy mrkve vydrží na zahrádce i do konce října, při její sklizni je nutné dbát především na to, aby nedošlo k jejímu poškození, na něž je choulostivá a značně by zkrátilo její životnost. Většina lidí pravděpodobně bude skladovat mrkev ve sklepě. Doporučuje se dát ji do beden a zasypat do písku, aby z ní byl vidět pouze kousek. Zde je třeba pamatovat na to, že je chladnomilná. Nejlépe jí vyhovují teploty těsně nad nulou, to nejdéle vydrží! Proto se není třeba bát větrat sklep i v průběhu zimy, když nižší teploty jí neuškodí.
Mrkev lze uskladnit i v prázdném skleníku
Svůj účel při uskladnění mrkve splní i prázdný skleník, ale je nutné zajistit, aby nedošlo k trvalému promrznutí zeminy, v níž se nachází. Mrkev je vhodné založit do skleníkových záhonů a zakrýt silnou netkanou textilií. Pokud uhodí trvalejší mrazy, měla by být přidána další vrstva zateplení v podobě bublinkové fólie, která disponuje výbornými izolačními vlastnostmi.
Na konci zimy může mrkev putovat z písku do mikrotenového sáčku
Pokud je při kontrole mrkve zjištěna hniloba nebo plíseň, musí být tato zelenina zlikvidována, protože dojde ihned k napadení zdravých kusů. Je prokázáno, že v tmavém sklepě uložená do písku vydrží mrkev i více než půl roku. Na konci zimy již je zpravidla mrkví jen několik kusů a je zbytečné, aby byly ponechány v písku. Před spotřebováním mohou být přendány do děrovaných mikrotenových sáčků, v nichž můžou dobře dýchat. Zataví se nebo uzavřou sešívačkou a nechají ve sklepě. Mrkev v nich bez problémů vydrží i šest týdnů.